Dziś mija 25. rocznica śmierci Ayrtona Senny, brazylijskiego kierowcy Formuły 1, uznawanego za kierowcę wszech czasów.

„Podniosłem jego powieki, spojrzałem na jego źrenice i stało się jasne, że doznał silnego urazu mózgu. Wydostaliśmy go z kokpitu i położyliśmy na ziemi. Wtedy on westchnął i – chociaż jestem niewierzący – poczułem, że to była chwila, w której jego dusza odeszła” – powiedział prof. Sidney Watkins, lekarz neurochirurg i główny lekarz Formuły, który zajmował się Senną tuż po wypadku.

25 lat temu, 1 maja 1994 roku na torze Imola zginął brazylijski kierowca rajdowy Ayrton Senna. Dla niejednego małolata był wówczas idolem. Nic dziwnego: 81 razy na pudle, z tego 41 razy na pierwszym miejscu. Jeździł w barwach Lotusa, McLarena, Tolemana i Williamsa.

Tragiczny weekend

Ayrton Senna
Ayrton Senna

Wyścig Grand Prix San Marino był feralny. W piątek podczas treningu Rubens Barichello wypadł z trasy. Trafił do szpitala, gdzie odwiedził go, mimo zakazu Ayrton Senna. W sobotę zginął Roland Ratzenberger. Uszkodził swój bolid, gdy wypadł z toru. Niedługo potem, na zakręcie Villeneuve, uszkodzone wcześniej skrzydło nie docisnęło auta do podłoża. Przy prędkości 300 km/h Ratzenberger wyleciał z toru i uderzył w betonową ścianę.

W niedzielę, podczas startu, zderzyli się Pedro Lamy i J. J. Lehto. Nie odnieśli poważniejszych obrażeń, jednak oderwane koło Lamy’ego wpadło w publiczność, raniąc 9 osób.

Gdy wyścig wznowiono, na siódmym  okrążeniu, podczas pokonywania zakrętu Tamburello, bolid Senny wypadł z toru i uderzył w betonową barierę. Z toru wyleciał z prędkością 310 km/h, a dwie sekundy później sunął z prędkością 218 km/h.

W momencie uderzenia od pojazdu oderwało się przednie prawe koło, którego elementy zawieszenia przebiły kask i uszkodziły głowę Senny. Autopsja wykazała, że między innymi została zmiażdżona czaszka oraz złamana jej podstawa.

Poczułem, że to była chwila, w której jego dusza odeszła
Sid Watkins

Zaczęło się przerzucanie odpowiedzialnością. FIA twierdziło, że Senna nie zginął na miejscu, lecz w szpitalu lub w drodze do niego. Nie wiadomo, dlaczego nie stwierdzono śmierci kierowcy od razu na torze. Prawdopodobnie wynikało to z przepisu, który mówił, że po śmiertelnym wypadku należało przerwać wyścig.

Ayrton Senna – żałoba w Brazylii

W Brazylii śmierć Senny stała się narodową tragedią. Ogłoszono trzydniową żałobę. Pogrzeb 5 maja 1994 roku miał charakter państwowy. Transmitowały go telewizje na całym świecie.

Chris Rea napisał poświęcona pamięci kierowcy piosenkę Saudade. Również Kasia Kowalska nagrała utwór „Bezpowrotnie”.  Od 2015 roku w Wałbrzychu znajduje się ulica Ayrtona Senny. Mieści się przy niej prywatne Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych.

fot. Morio. CC BY-SA 3.0; Instituto Ayrton Senna, CC BY 2.0

Poprzedni artykułParyż: elektryczne hulajnogi na benzynę
Następny artykułFSO Polonez Borewicz: kryzys wieku średniego