W historii motoryzacji trudno znaleźć inny samochód, który odcisnąłby tak trwałe piętno na światowej motoryzacji. No może poza garbusem, 2CV, Fiatem 500 i w Polsce maluchem… No dobra, do rzeczy.

Ford Mustang zaprezentowany został 17 kwietnia 1964 roku jako hardtop i kabriolet. W chwili premiery ruszyła kampania reklamowa. Reklamy opublikowano w 2600 gazetach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Reklama telewizyjna ukazała się w trzech stacjach. Zobaczcie jak wyglądała:

Pierwszą osobą, która zamówiła Mustanga była 22-letnia nauczycielka Gail Wise. Złożyła zamówienie na dwa dni przed oficjalną premierą w salonie Forda w Chicago. Wóz był jej potrzebny na dojazdy do pracy. Gail chciała kabrioleta. I taki właśnie wóz zaprezentował jej sprzedawca w salonie. Auto miało kolor Skylight Blue i tak się spodobało młodej nauczycielce, że kupiła je od ręki. Był 15 kwietnia, a oficjalna sprzedaż ruszyła dwa dni później.

Ford Mustang kosztował 3400 dolarów, znacznie powyżej możliwości finansowych początkującej nauczycielki. Część pieniędzy dołożyli rodzice. Kiedy Gail wyjechała na ulicę, wszyscy machali do niej i prosili, aby zwolniła, żeby mogli obejrzeć wóz.

Państwo Wise mają go dzisiaj. Jak wyglądała historia auta i dlaczego spędził 27 lat w garażu, dowiecie się z tego filmu:

 

Poprzedni artykułRajd Autobusy i Tramwaje
Następny artykułOpłata za przejazd Lombard Street