W marcu w artykule „Korona wycina imprezy” przewidywaliśmy, że z powodu epidemii rajdy i zloty znikną na dłuższy czas. Tak też się stało. Mamy lipiec, a klasycznych rajdów praktycznie nie ma. Na szczęście normalność powoli wraca. A wraz z nią sezon MPPZ 2020.

 

Organizatorzy imprez powoli zaczynają myśleć o rajdach. Nie jest jeszcze różowo, gdyż pandemia oficjalnie trwa, a ograniczenia nadal istnieją. Pojawiają się pierwsze sygnały powrotu do rywalizacji. Reaktywowane wydarzenia raczej nie będą duże i napakowane atrakcjami. W tej chwili przepisy dotyczące organizacji spotkań bardziej sprzyjają kameralnym rajdom niż dużym zlotom. Poza tym gminy, miasta i instytucje samorządowe wciąż niechętnie chcą współpracować z organizatorami. Niestety razem z biernością władz redukowane lub nawet likwidowane są dofinansowania.

Mimo powyższych trudności, kluby zaczynają wracać do organizacji imprez. Choć oczywiście nie wszystkie. Na 19 lipca KDM Magnet zapowiedział 4. Miński Rajd Motocyklowy, rundę Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych PZM. Z drugiej zaś strony Automobilklub Polski odwołał rajdy tego samego cyklu zaplanowane na sierpień.

 

Porsche 356, fot. Michał Leśniewski
Porsche 366 podczas próby sportowej na Warszawskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych, rundzie MPPZ.

 

Dziś, 13 lipca, swój kalendarz centralny zaktualizowała Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych PZM. W komunikacie numer 1 czytamy, że w sezonie 2020 zostaną rozegrane dwie imprezy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych (MPPZ 2020). Pierwszą z nich będzie Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych, który odbędzie się w dniach 23-26 lipca w Rzeszowie. Drugą rundą zostanie planowany na 28-30 sierpnia Rajd Częstochowski. Gorzej wygląda rywalizacja w Mistrzostwach Polski w kategorii motocykli. Niestety ani jeden rajd nie dojdzie do skutku i sezon już teraz został odwołany.

Najlepiej wygląda rywalizacja w Mistrzostwach Polski w Historycznych Rajdach na Regularność. Zaplanowano organizację aż trzech imprez, podczas których rozegrane zostaną po dwie rundy. Czyli przed nami aż 6 rund liczonych do MPHRR. Będą to: Częstochowa – 18-19 września, Retro Carpathia w Bieszczadach – 9-10 października oraz IV Rajd Wspomnienie Warszawskiego w Dąbrównie – 23-24 października 2020.

 

 

Komunikat GKPZ PZM tchnął w nas szczyptę optymizmu. Wprawdzie rozegrane zostaną tylko dwie imprezy w całym sezonie serii MPPZ i trzy w MPHRR. Nie o takim kalendarzu marzyliśmy na początku roku. Jednak trzeba przyznać, że dziś, po wszystkich wydarzeniach z wiosny, taki plan wygląda na bardzo optymistyczny. Oby udało się go zrealizować.

Czy oprócz rajdów Mistrzostw Polski odbędą się jeszcze jakieś inne, ważne i prestiżowe imprezy? ICCCR Toruń 2020 (światowy zlot Citroena) czy MotoClassic Wrocław zostały odwołane. Natomiast zawody cykliczne takie jak HRSMP Motul, Classicauto Cup czy Interia Drive Cup, po weryfikacji kalendarza, są rozgrywane według planu z początku roku. Cykl MOWPZ czyli warszawskich okręgówek przewiduje jeszcze odbycie się czterech rajdów. Ciekawie się zapowiada impreza organizowana w województwie zachodniopomorskim w dniach 11-13 września pod nazwą Balkan Classic. Miała odbyć się w czerwcu, a czy odbędzie się pod koniec lata? Zobaczymy.

Cały czas monitorujemy sytuację i wszystkie wydarzenia planowane oraz odwołane znajdziecie w naszym kalendarzu. Zaglądajcie tam, a na pewno będziecie na czasie w terminach wszystkich najważniejszych imprez.

Fotografie: Michał Leśniewski

Poprzedni artykułCzeski film
Następny artykułZostaw na czarnych